אני אוהב אותך בית"ר

אנשי ציבור על בית"ר בינהם ביבי עם הצתה מאוחרת, מה המינימום שאפשר לעשות בשביל שינוי ועוד: מתי הושוו שחקני בית"ר לנאצים ומסתבר שלבית"ר יש קבוצה שלמה של ערבים (ולא, הכוונה היא לא לאוהדים שלה).

*למען הסדר הטוב, הכותב אינו אוהד של בית"ר ירושלים.

אז אם חשבנו שעניין הצ'צ'נים של בית"ר יירגע מעצמו והמקסימום שנראה זה 30 אוהדים צועקים באימון בבית וגן "מוחמד מת" ו"גאיידמק מת" (קריסטל מת?), טעינו בגדול. מה לא נאמר, נרשם וצוטט בזמן הזה. אני אגיד לכם מה: דבר ראשון הצהרה מהאוהד הכי בעל השפעה שלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו.רק אתמול הוא נזכר – אתמול, אחרי ששרפו את משרד המועדון, אתמול, אחרי ששבוע שלם שחקני בית"ר ספגו קללות באימון, אתמול, שבועיים אחרי הכרזה הגזענית ביותר שנראתה באצטדיוני הכדורגל בישראל, אתמול, אחרי שלוש שנים (בערך) של טרור מארגון לה פמילה מול בית"ר. בהצהרה שהוציא נאמר: "זוהי התנהגות מבישה ואסור לנו להשלים עם גזענות שכזו. העם היהודי שסבל מחרמות ונידוי צריך לשמש אור לגויים".

הדבר השני הוא שלא נרשם סיקור מקצועי מצד עיתונות הספורט לגבי ג'בריל קאדייב וזאור סאדייב. אני בספק כמה מחבריי אוהדי הכדורגל מסוגלים להבדיל בין השניים ולהגיד לי באיזה עמדה הם משחקים. התקשורת מציגה את שניהם כמקשחה אחת כאילו מדובר בקריוס ובקטוס. שני מוסלמים עם שמות משפחה מוזרים שמגיעים לקבוצה עם קהל גזעני שמקלל אותם ולעזאזל עם איך הם התחילו את הקריירה , איפה הם משחקים ואם הכישורים שלהם מספיק טובים לליגה הישראלית. בנושא הזה אני אציין לטובה את ענבל מנור מוואלה ספורט שרשם סקירה מקצועית על השניים 4 ימים לפני האימון הראשון שלהם בבית"ר.

הגשש החיוור – לשרוף את המועדון (מתוך שירים שערים וטכנאים)

מי שמחפש גם לשנות את המצב ולא רק לצעוק על הטלוויזיה מוזמן לאירוע "ירושלים סובלנית לעד" של עמותת תג מאיר. אירוע תמיכה ברוב הדומם והשפוי של אוהדי בית"ר ירושלים בעד הסובלנות ונגד הגזענות. באירוע ידברו בין היתר: זוהיר בהלול, עבאס סואן ואברהם בורג. יום ראשון, 10.2, 18:30 מול היציע הצפון מזרחי של איצטדיון טדי.

עכשיו שכבר באמת הכל נאמר, אפשר לפנות לדברים אחרים שבכל זאת קשורים לבית"ר ואפילו לראש הממשלה. בית"ר ירושלים תמיד הייתה ידועה כקבוצה האהודה ביותר של אנשי מפלגות הימין והליכוד בראשן. בשבועיים האחרונים ליקטתי חומרים שונים על אותם אישי ציבור והאהדה שלהם לבית"ר ירושלים (מצאתם משהו שלא נמצא כאן? אתם מוזמנים לשלוח אליי).

לפני הממצאים, קצת היסטוריה פיקנטית על אגודת הספורט של בית"ר שיצאה מתוך תנועת בית"ר. קבוצות בית"ר הראשונות בכדורגל היו מת"א, רמלה ובנימינה. האגודה התרכזה תחילה במקצועות הכדורגל והאיגרוף ורק לאחר מכן הרחיבה את פעילותיה לכדורסל, טניס, כדורעף וטניס שולחן. כחצי שנה לפני המכבייה השנייה (1935) קיבלה בית"ר הזמנה רשמית להשתתף במשחקים, אך סמוך לאירוע הודיעו המארגנים לבית"ר שבגלל צבע החולצות של אנשי בית"ר (חולצות חומות, בדומה לצבא של הנאצים בגרמניה) הוחלט שלא יוכלו להשתתף באירוע פתיחת המכבייה. בשנת 1966 קבוצה ערבית הצטרפה למרכז בית"ר. קבוצת "אל עמל" נצרת, המורכבת רובה ככולה מערבים קתולים. מבדיקה מהירה מסתבר שהיא עדיין קיימת ומשחקת בליגה ג' (מקום 11, אחד לפני הפועל זרזיר). כל הנתונים האלה מגיעים מאתר האינטרנט של מרכז בית"ר.

והממצאים לפניכם:

בנימין נתניהו – ראש הממשלה

צוות התוכנית "הצינור" מצא לפני שנה תמונות מחזור של בנימין נתניהו מארה"ב המוצאות למכירה באינטרנט. באחת התמונות רואים את ראש הממשלה משחק כדורגל.

בחגיגות האליפות של עונת 1997/1998 בנימין נתניהו הגיע למרפסת בכיכר ספרא, ירושלים, וסיפק לאלפי האוהדים את שתי המילים: "יאללה בית"ר".

בשנה שעברה כשקרית שמונה זכתה באליפות, זימן נתניהו את שחקניה ללשכתו. בין הצילומים  נראה נתניהו מחליף מסירות בנגיחה (בהצלחה) עם קפטן קרית שמונה, סלאח חסארמה. ערבי ומוסלמי.

אביגדור ליברמן – שר החוץ (לשעבר?)

ב2011 אביגדור ליברמן התראיין לתוכנית הערב של 103fm בתור אוהד הקבוצה על דן אדלר ואדם לוין, מי שהצהירו שירכשו את בית"ר ולבסוף נטשו. כנשאל על שחקן ערבי אמר: "אני ממש חושב שקריטריון היחידי לשחקן כדורגל צריך להיות היכולת שלו על המגרש, כל השאר לא רלוונטי". ובנוסף פירגן למכבי חיפה ואמר שהיא היחידה עם ניהול רציני בארץ.

ב21.1.2012 בית"ר ירושלים ניצחה בתוצאה 0:2 את הפועל ת"א בבלומפילד. יום למחרת נערכו הבחירות לכנסת ה-19 וליברמן כמו אוהד אמיתי סיפק רק את הציטוט הבא לתקשורת באותו היום: "אתמול בית"ר ירושלים ניצחה ניצחון היסטורי בבלומפילד, בתל אביב. היום יהיה גם לנו ניצחון היסטורי".

ב21.11.11 נצפה ליברמן ביציע המזרחי בטדי מול מכבי חיפה. במשחק אגב, בית"ר הושפלה 1:4.

אהוד אולרמט – ראש הממשלה ה-12

ב2010 לפני פתיחת העונה התראיין אולמרט. בין היתר נשאל על דעתו בנוגע לשחקן ערבי בבית"ר: "ראשית אשמח מאד לראות שחקן ערבי בעל שיעור קומה מצטרף לבית"ר. פעם הקהל של בית"ר היה נוהם אם שחקן כהה עור מהקבוצה היריבה נגע בכדור. מאז שיחקו בבית"ר הרבה שחקנים כהי עור כשלדעתי, טוטו תמוז למשל, הוא בית"רי לכל דבר. אם זה לא מוצא חן בעיני כמה מהאוהדים הפרועים של בית"ר, שיתביישו להם. אני תומך לחלוטין בעמדה של קורנפיין נגד האוהדים האלימים שהם חלק זעיר. הרוב המכריע של אוהדי בית"ר הם אנשים נהדרים ואוהדים מצוינים".

שנתיים אחרי הראיון רכש אולמרט מנייה בעמותת האוהדים ולפני יותר משבוע כתב טור לידיעות אחרונות בו דיבר על אהדתו לבית"ר והתבטא נגד הכרזה הגזענית שהונפה ביציע המזרחי: "במשך עשרות שנים אני אוהד את קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים. כמי שנולד ב"שוני", שהיה בעברו בסיס סודי של האצ"ל, וכמי שהתחנך בתנועת הנוער של בית"ר, היה ברור כי בית"ר ירושלים תהיה קבוצת הכדורגל המועדפת שלי."

" זו הייתה הירידה לדרגה התחתונה ביותר של תמיכה בקבוצה. כלל לא חשוב אם מניפי הכרזות ידעו מה המשמעויות הרחבות יותר של הביטוי "בית"ר טהורה" והקשר לביטויים הנוראים שבהם השתמשו שונאי ישראל והאנטישמים למיניהם. עצם השימוש בביטוי הזה משקף שנאה, בוז ודחייה, חוסר סובלנות וקנאות מהסוג החשוך והבזוי ביותר."

 "בסוף זה העניין של כולנו. או שאנחנו מסלקים את חבורת הגזענים הזו מהמגרש שלנו ומנתקים אותה מהקבוצה, או שכולנו כמוהם. עד אז אני לא אבוא למגרש. למעלה מ־40 שנה שאני מלווה את הקבוצה הזו באהבה והתרגשות. אני אוהד ספורט וכדורגל במיוחד, והביקור במשחקים היה תמיד חלק מסדר היום האישי שלי וגרם לי סיפוק רב. פשוט נמאס לי להיות מזוהה עם גסות הרוח החשוכה של אנשים אלה שאינם, שלא היו ושלא יהיו שייכים למה שבית"ר צריכה לסמל בספורט ובחברה הישראלית."

3 תגובות

 1. "רק אתמול הוא נזכר – אתמול, אחרי ששרפו את משרד המועדון, אתמול, אחרי ששבוע שלם שחקני בית"ר ספגו קללות באימון, אתמול, שבועיים אחרי הכרזה הגזענית ביותר שנראתה באצטדיוני הכדורגל בישראל, אתמול, אחרי שלוש שנים (בערך) של טרור מארגון לה פמילה מול בית"ר."

  אני ממש לא עוקב אחרי כדורגל, אבל אחרי העניין הזה עקבתי כי צצה של מילה מוכרת ("צ'צ'ניה") ובין השחקנים אני מבדיל (לזאור יש זקן ראוי להערצה (נולד 3 ימים לפני), ג'בראיל הוא הצעיר יותר). רק למען ההגינות – ה"ית"ר" בבית"ר הוא מודל לחיקוי והשילוב של צהוב שחור עושה טוב על הלב.

  נדהמתי ממידת הסיקור שקיבלו אוהדי בית"ר. אולי היה שבוע חדשות חלש. אוהדי כדורגל צועקים קריאות לעבר שחקנים, מניפים שלטים (בתזמון גרוע) ומתפרעים. ואת מי מביאים? את ראש העיר. "מה אתה יכול לעשות, בתור ראש עיר, כנגד התופעה?". ואתה בעצמך מופתע שראש ממשלת ישראל הגיב רק אתמול.

  אז זהו, שלא מהעירייה ולא מהממשלה תבוא הישועה, או צריכה לבוא הישועה. צריך להפסיק להביט גבוה גבוה לדמויות אב כל יכולות ולזעוק "הושיעו!". מי ש"אחראי" להלך הרוח בבית"ר הוא לא משרד החינוך או נבחר ציבור. אנחנו אחראיים. ובאנחנו אני מתכוון לקהילה. אנשים מקבלים ערכים בהתאם לסביבה שלהם, משפחה, חברים, מורים, חדשות.

  יהיו הערכים שבהם מחזיקים אוהדי בית"ר, זו זכותם. אנחנו חברה חופשית, שבה אסור להתנקל לאנשים שמציינים עובדות. להגיד "מחמד מת" נכון היסטורית ושקול לאמריה שצעקו לעבר פעילי ימין "כהנא מת!", וכן, כהנא אכן אינו בן החיים.

  המצב הזה יפתר רק מדו שיח בין אנשים ברמת הרחוב. כל שקל ישראלי חדש שינתן לקבוצה לא יביא אותנו לארץ המובטחת. הצהרות הממשלה לא יועילו. במקום לחכות לתגובת הרה"מ הוא ראש העיר, אנחנו בכלל לא צריכים לבזבז זמן על מה שיש להם לומר.

  בפן המקצועי – אנחנו לא המדינה היחידה בעולם שיש בה תופעות כאלה, הגוף שאחראי על הכדורגל בארץ, יכול להריץ חיפוש בויקיפדיה ולראות מה עשו העמיתים בעולם, מה עבד, מה לא.

  מה לגבי המתפרעים? בפעם האחרונה שבדקתי יש רשות אכיפה בישראל. מי שעובר על החוק (ואצלנו אפילו קריעה גזענית היא עילה למעצר. אנחנו רגישים כאלה) צריך להיות מטופל על ידי משטרת ישראל.

  מאחל לשחקנים החדשים בהצלחה על המגרש.

  1. וואוו, להגיד ש"מוחמד מת" זה בסה"כ לציין עובדה היסטורית זה באמת לטמון את הראש באדמה.
   ומחובתה של ההנהגה להוקיע גזענות כזו כי האחריות היא במידה רבה עליה.

 2. אם נעצור אדם על חולצה עם הכיתוב "מחמד מת", אנחנו צריכים לעצור כל אדם שיגיד לי "רוסי מסריח". וגם אם רה"מ יגיד "אל תעליבו רוסים", לא תהיה לכך שום השפעה בשטח. אני מעדיף לדבר עם אנשים שחושבים ש"כל הרוסיות זונות" מאשר לקרוא לשוטר, ויצא לי.

  חינוך הוא התשובה. לא חוק שאומר שצריך לעצור כל אחד שאומר משהו שפוגע במישהו אחר.
  כמו במשחק נגד אום אל פאחם, שנציג אוהדי בית"ר התחבק עם מנהל(הבעלים?) של אום אל פאחם.

  הממשלה צריכה לצאת מהוריד, לא לחנך אנשים להאמין למה שהיא מאמינה שהוא נכון.

  אם מישהו יבוא עם חולצת "משה רבנו מת", זה יפגע ברגשות כל העולם היהודי? הוא צריך לשבת בכלא?

  גם במצב הפוך, נגיד הפועל תל אביב, אני לא חושב שהממשלה היא התשובה לקריאות גזעניות. בעיקר כי הממשלה לא יכולה לטפל בנושא הזה, בטח שלא ביעילות.

  אף פעם לא יהיה מצב שבו כולם יאהבו את כולם, כל עוד זה לא גולש לאלימות, זה עדיף על פני ביטול חופש הדיבור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s