שחקן חיזוק – בועז גולדברג, קנאק/פופ

להקת הבריטפופ הישראלית קנאק/פופ שחררו אלבום גנוז ובועז גולדברג הגיטריסט משחרר את האהדה הגנוזה שלו לבית"ר ת"א. מה התחיל את סיפור האהבה הזה, איך האיחוד עם רמלה מזכיר לו את הסיקסטיז-סבנטיז ולאיזה קבוצה יש גאווה נובורישית? בשחקן חיזוק אני אציג שאלון קבוע לאמנים, מוסיקאים וסופרים על האהדה לקבוצה שלהם.

בועז גולדברג עם ירון (מאי 1985)

בועז גולדברג עם ירון כהן (מאי 1985)


 

1. מה אתה עושה בימים אלה?

כותב ביקורות מוזיקה ל"ישראל היום", עובד כעוזר במאי, מצייר ורושם, מנגן גיטרה בקנאק/פופ לקראת הופעה אחרונה של הלהקה ב-25 באפריל בפסאז' – ומחפש עבודה.

2. מי הקבוצה שאתה אוהד בארץ הקודש או מסביב לגלובוס?

בית"ר תל אביב-רמלה בישראל, San Diego Sockers מסביב לגלובוס.

3. איך התחיל סיפור האהבה בינך לבין הקבוצה? והאם אתה זוכר את המשחק הראשון של הקבוצה שהלכת אליו?

כשהייתי בכיתה א' אבא שלי טס לארה"ב לתקופה ממושכת. נורא התגעגעתי, ובמכתביו מאוניברסיטת ייל הוא כל הזמן הבטיח לי שכשיחזור נלך ביחד למשחקים של בית"ר תל אביב, הקבוצה האהודה עליו. כך הפך אותי לאוהד הקבוצה. המשחק הראשון של בית"ר ת"א שראיתי היה בעונת 1981-1982, באצטדיון וינטר, נגד מכבי יפו. בית"ר הסתבכה בתחתית, והמאמן שלה, מוטל'ה שפיגלר, החליט שהוא חוזר לשחק והופך למאמן-שחקן. המשחק המדובר היה בדיוק זה שבו מוטל'ה חזר מפרישה! הוא הצליח לייצב את הקבוצה, אבל בסוף העונה בית"ר ת"א נפלה ליגה. מאז יש לי אובססיה לסוסים מבוגרים בדרך למטה, או כוכבים מעבר לשיא, איך שלא תקראו לזה. אני נמשך לזה לא רק בספורט, אלא בכל תחום אפשרי.

4. מי השחקן המועדף עלייך (לא חייב להיות מהקבוצה)? למה?

נסים כהן, ששיחק תשע עונות בבית"ר תל אביב. נסים הוא הפליימייקר המושלם, מספר 10 קלאסי, המאסטרו, הבוס של הקבוצה, בעלהבית על המגרש – כל הכדורים אליו. הוא המהנדס, הארכיטקט, מרים הקרנות, בועט העונשין, כובש הפנדלים וזה שרב עם השופטים. עוד?

בועז גולדברג ונסים כהן (מאי 1985)

בועז גולדברג ונסים כהן (מאי 1985)

5. מה המשחק הטוב ביתר והרע ביותר שהיית בו?

הטוב ביותר: בלומפילד, 1982: בית"ר ת"א מביסה 3:1 את האלופה הפועל תל אביב. שפיגלר כובש את הראשון. אופוריה זוטא בתל אביב-יפו.

הרע ביותר: 1985: למרות שמועות על דיל שנרקם בחדרי חדרים בין חברים אוהדי בית"ר ת"א במרכז הליכוד לבין ראש עיריית יבנה דאז, מאיר שטרית – חזיז ורעם! יוק! מכבי יבנה מביסה את בית"ר ת"א 3:1 ומורידה את קבוצתי לליגה הארצית. נסים כהן עולה לשחק עם 40 מעלות חום, אך כובש פנדל מצמק בעיניים עצומות.אלי דריקס כובש ליבנה. אלי ג'רבי, איש פרדס כץ, שוערה הקשוח של בית"ר ת"א, בוכה דמעות עם שריקת הסיום. אני ואבי הולכים המומים בסיום המשחק ברגל עד רחובות, לקחת מונית שירות להדר יוסף. שוד ושבר.

6. מה היו רגעי השיא והשפל עם הקבוצה?

רגעי השיא: 1989. המאמן הצעיר יצחק שום עושה סדר בבית"ר ת"א. הקבוצה מובילה את הליגה הבכירה 13 מחזורים ברציפות, ממררת לכל הגדולות את החיים, ומסיימת את הסיבוב הראשון כאלופת החורף. ניסן כהן מוזמן לנבחרת של שניאור-גרונדמן, אלי בן-אמו הוא הג'וקר האולטימטיבי – ונסים כהן עדיין שולט בקבוצה עם ירון כהן. אוטופיה.

רגעי שפל: 1997. הקבוצה נושרת ליגה, מתפרקת, ועוד לפני שמספיקה להתאחד עם שמשון תל אביב, היא נכנסת לפאזה ביזארית שבמסגרתה בית"ר תל אביב היא קבוצת נוער השייכת להפועל תל אביב. ביחס לזה, החיים כיום עם עירוני רמלה נראים כמו עסקה ממש טובה. אגב, רק אני רואה את הקריצה המגניבה לימי הבילויים של תל אביב-רמלה בסיקסטיז-סבנטיז?

7. השחקן שהיית רוצה לראות משחק אצלכם?

קובי חסן ממכבי נתניה, כי יש בו את הגלאם והטאץ' שאני מדבר עליו. ת"א-רמלה, רכשו אותו! עכשיו!

(צילום: גוני ריסקין)

בועז גולדברג בקנאק/פופ 2014 (צילום: גוני ריסקין)

8. את מי הכי כיף לנצח? למה?

את מכבי תל אביב, מסיבות מובנות: הכסף, היוהרה. כיף לראות גאווה נובורישית מתכווצת. זה קרה להם מול בית"ר ת"א כמה פעמים בסוף האייטיז – נסים כהן הרג את אורי מלמיליאן ונקם בו על כך שאורי לקח לנסים את הבכורה בנבחרת. זה קרה, למרבה התדהמה, גם ב-2008, במשחק גביע של מכבי תל אביב בשכונת התקווה נגד קבוצתי (באותם ימים בית"ר-שמשון תל אביב): ניצחון מדהים של בית"ר-שמשון, 1:0 (שער של אדם מזרחי החמוד), וכל זה כמה שעות אחרי הולדת בתי.

9. אם היית שחקן בקבוצה מקצועית איזה סוג של שחקן היית?

קשר-חלוץ, ראובן עטר סטייל; ובשלהי הקריירה – בלם קדמי.

10. האם יש לך אמונות תפלות או ריטאולים חוזרים לפני המשחקים של הקבוצה שלך? מה הם?

אני אוהב להתעדכן בתוצאות קבוצתי האהובה באמצעות עיתון, בדרך כלל על מנה פלאפל, אולד-פשנד סטייל, אבל זה אחרי משחקים, לא לפני. אבל זה הדבר הכי קרוב לריטואל שיש לי על תל אביב-רמלה.

11. מה החסרונות בלאהוד את הקבוצה שלך?

זה לאהוד קבוצה בלי אוהדים, בלי קהל. כמו ללכת להופעה של להקת אינדי זעירה. כמעט ואין סיקור, אין שירים ביציע (ואם יש, אלו שירים משנות הארבעים, שזה קצת מביך), שלא לדבר על חולצות/מרצ'נדייז. באייטיז הייתי הילד היחידי שאוהד את הקבוצה. אגב, נהניתי מזה. זה אישש את ההרגשה שאני נורא מיוחד.

12. מי הם חמשת השחקנים הכי טובים שעברו בקבוצה שלך מאז שאתה עוקב אחריה?

נסים כהן, ירון כהן, רפי תשובה, מוט'לה שפיגלר, אריה חביב.

13. לסיום, השלם את המשפט: השופט….

לבוש הכי יפה במגרש. 


בין ביקורות מוזיקה לישראל היום ועבודה כעוזר במאי, בועז גולדברג מנגן גיטרה בהרכב קנאק/פופ שחזרו לשתי הופעות חד פעמיות בחודש האחרון. קנאק\פופ בה חברים גם רועי צי'קי ארד, שי נובלמן (שכבר התראיין ב-Offside Storeis), רן לוי, דביר וולק ודן שדור, היא להקת פאנק רוק-דיסקו ישראלית עם השפעות בריט-פופ וגלאם רוק שפעלה בין השנים 1994 ל-1999. בחודש שעבר ולאחר 15 שנים של שינה הלהקה הוציאה את האלבום הגנוז שלה "המהפכה המעניינת האחרונה". ביום שישי, ה-25 לחודש, קנאק/פופ יגיעו להופעה בפסאז', רחוב אלנבי 94, תל אביב. "הוצאנו אלבום של הקלטות גנוזות לפני חודש, והופענו בקטע חד-פעמי בפסאז'. לאור הביקוש הוספנו עוד אחת, אבל זו באמת תהיה ההופעה האחרונה של הלהקה. אם תגידו שאתם באים בהמוניכם, נשקול להזמין כמה מכוכבי בית"ר ת"א שמוזכרים כאן."

 

בועז גולדברג ורועי ארד, קנאק/פופ ינואר 1996

בועז גולדברג ורועי ארד,
קנאק/פופ ינואר 1996

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s